Bağırsak Kanseri

Kanser iyileşebilir, mücadele zihinde başlar

Günümüzde modern hayatın getirdiği işlenmiş gıdalar ile içeceklere daha kolay erişim ve ucuzlaşması, hareketsiz hayat, alkol ve sigara tüketimi gibi alışkanlıkların tüketiminin yaygınlaşması, depresyon ve stresin artması, şişmanlık ve şeker hastalığının salgınlaşması, çevresel kirlilik, gıdalarda kimyasal kalıntıların artması gibi nedenlere bağlı olarak kanser görülme sıklığında giderek artış olmaktadır. Kansere bağlı ölümlerin, kalp-damar sağlığına bağlı ölümleri geçerek ilk sıraya geçmesi beklenmektedir.

Daha fazla bilgi

Ağızda bulunan bir bakteri kalınbağırsak kanserini tetikliyebiliyor

Konular     Bağırsak Kanseri     | 2/10/2016

Yapılan çalışmalarda kalınbağırsak kanseri dokusunda Fusobacterium nucleatum isimli bir bakterinin (bir mikrop çeşidi) bol miktarda bulunduğu gösterilmişti. Fakat bu bakterinin kansere neden olup olmadığı bilinmiyordu. Şimdi ise yeni yapılan çalışmalar F. Nucleatum bakterisinin kalınbağırsak kanserine neden olduğunu gösterdi. Cell Host & Microbe dergisinde yeni yayınlanan araştırmalar bu ilişkiyi gösterdi. F. Nucleatum bakterisi normalde ağız içinde ve diş plaklarında bulunur, ağız içi iltihaplarının gelişiminde de rol oynar.

Daha fazla bilgi

FDA ileri evre kalıbağırsak kanserinin tedavisinde TAS-102 ilacının kullanılmasını onayladı.

FDA, diğer tedavilere yanıt vermeyen ileri evre kalınbağırsak kanserinin tedavisinde ağız yoluyla kullanılan bir kemoterapi ilacı olan TAS-102’ nin kullanılmasını geçtiğimiz günlerde onayladı. Onaylamanın nedeni faz 3 RECOURSE çalışmasında yararının görülmesidir. Japonya’ da ise faz 2 çalışmasının sonuçlarıyla Mart 2015’ de onay almıştı.

Daha fazla bilgi

İntegratif Kanser Tedavisinde Kilit Hormon: İnsülin

Günümüzde kanser gelişme sürecinin oldukça karmaşık olduğu, kanser tedavisinde sadece tıbbi tedavileri kullanmanın başarı şansının çok yüksek olmadığı bilinmektedir. İnsülin ve kanser ilişkisi son zamanlarda önem kazanmaya başlayan konulardan birisidir.

Daha fazla bilgi

Kalınbağırsak kanserinde kahvenin kırk yıl hatırı var

Kalınbağırsak kanseri tedavisinden sonra kilo alımı, hareketsiz hayat, insülin direnci ve glisemik endeksi yüksek gıdaların tüketimi hastalık tekrarı riskini arttırır.

Daha fazla bilgi

Kalınbağırsak Kanserinden Korunmada Peskataryen Diyet

Peskataryen diyet, peskovejetaryen diyetin kısaltmasıdır. Peskovejetaryenler balık ve deniz ürünlerini de tüketen vejetaryenlerdir. Eğer sağlıklı bir beslenme planlanıyorsa ve hayvansal ürünler tüketilmeyecekse, tercih olarak deniz ürünlerinin tüketildiği peskataryen beslenme şeklinin seçilmesi gereklidir.

Daha fazla bilgi

KALINBAĞIRSAK KANSERİNE KARŞI DOĞAL OLARAK ZERDEÇAL, KETEN TOHUMU, KIRMIZI SOĞAN

Konular     Bağırsak Kanseri     | 2/25/2016

Kalınbağırsak kanseri dünyada en sık görülen kanserlerde 3. Sırada bulunmaktadır. Kanserin tedavisinde büyük ilerlemeler sağlanmakla birlikte, kanserle mücadelenin en önemli unsuru korunmadır.

Daha fazla bilgi

Kalınbarsak kanserinden nasıl korunulur?

Konular     Bağırsak Kanseri     | 4/3/2013

Kalınbarsak kanseri, erkeklerde prostat ve akciğerden, kadınlarda da meme ve akciğerden sonra üçüncü sıklıkta görülen kanserleri oluşturmaktadır. Bütün kanselerin yaklaşık olarak % 15’ ini oluşturmaktadır.

Daha fazla bilgi

Kalınbarsak kanserinin bulguları nelerdir ve tanı nasıl konur?

Konular     Bağırsak Kanseri     | 4/3/2013

Hastanın yakınmalarını dinleyen hekim, kalınbarsak veya rektum kanserinden şüphelenirse; hastanın geçmişini sorgular ve muayene eder. Sonrasında tanı için, bazı tetkikler istenir.

Daha fazla bilgi
<12>

İLETİŞİM BİLGİLERİ

 • Adres
  Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. No: 11 Terrace Fulya Center No: 1 Daire: 33
  Fulya /Şişli - İSTANBUL
 • E Posta
  info@canfezasezgin.com
 • Randevu
  Hafta İçi : 09:00 - 18:00
  Cumartesi : 10:00 - 15:00
 • Telefon
  0212 215 50 27 - 0212 215 50 28

BASIN KÖŞESİ

© 2016 Prof. Dr. Canfeza Sezgin
Admin