Sigara

Kanser iyileşebilir, mücadele zihinde başlar

Günümüzde modern hayatın getirdiği işlenmiş gıdalar ile içeceklere daha kolay erişim ve ucuzlaşması, hareketsiz hayat, alkol ve sigara tüketimi gibi alışkanlıkların tüketiminin yaygınlaşması, depresyon ve stresin artması, şişmanlık ve şeker hastalığının salgınlaşması, çevresel kirlilik, gıdalarda kimyasal kalıntıların artması gibi nedenlere bağlı olarak kanser görülme sıklığında giderek artış olmaktadır. Kansere bağlı ölümlerin, kalp-damar sağlığına bağlı ölümleri geçerek ilk sıraya geçmesi beklenmektedir.

Daha fazla bilgi

Akciğer Kanseri

Konular     Akciğer Kanseri     Sigara     | 9/7/2016

Akciğer kanserlerinin çoğunluğu, genellikle hastalık ilerlemeden önce belirti vermemelerine rağmen, bazı hastalarda erken dönemde belirti veya bulgulara rastlanabilir. Bu belirtilere önem verilmesi ile bazı hastalarda erken dönemde teşhis ve tedavi mümkün olabilmektedir.

Daha fazla bilgi

Mentollü sigara içilmesi, sigara bırakmayı zorlaştırıyor

Konular     Sigara     | 4/1/2013

Mentollü sigara içenlerin, mentollü olmayan sigara içenlere göre sigarayı bırakmalarının daha zor olduğu saptanmıştır.

Daha fazla bilgi

Sabah erken sigara içenlerde ve kadınlarda hastalık riski daha fazla

Büyük bir araştırmada sabah kalktıktan sonra ilk 30 dakika içinde sigara içenlerde, daha geç içenlere göre akciğer kanseri ve baş/boyun kanseri riskinin sırasıyla % 79 ve 60, ilk 31-60 dakika içinde sigara içenlerde akciğer ve baş/boyun kanseri riskinin sırasıyla % 30 ve 42 daha fazla olduğu saptanmıştır.

Daha fazla bilgi

Sigara Hakkında

Konular     Sigara     | 2/18/2016

Sigara kullanılması veya pasif içicilik; akciğer, ağız boşluğu, farenks, pankreas, karaciğer, böbrek, idrar yolları, mesane, rahim ağzı ve myeloid lösemi gibi kanserlerin görülme riskini arttırmaktadır.

Daha fazla bilgi

Sigara içenlerin akciğer kanseri kalkanı yeşil çay, ıspanak, lahana ve fasülye

Konular     Akciğer Kanseri     Sigara     | 2/25/2016

Özellikle yoğun sigara içenlerde ve 30 paket yılı sigara tüketimi olanlarda yılda bir defa düşük dozlu akciğer tomografisi tarama olarak yapılmalıdır. Akciğer kanseri, yakın bölgelerdeki lenf düğümlerine veya başka organlara yayılmadan önce nadiren belirti vermektedirler. Bu nedenle hastaların sadece % 15 kadarına erken dönemde tanı konabilmektedir. Lenf düğümlerine yayılmamış akciğer kanserlerinin 5 yıllık yaşam oranı % 50 civarındadır. Bütün akciğer kanserleri göz önüne alındığında 5 yıllık yaşam oranı % 14’tür.

Daha fazla bilgi

Sigaranın Zararlarını Azaltın

Konular     Sigara     | 2/9/2016

YEŞİL ÇAY meme, akciğer, ağız, yemek borusu, mide ve karaciğer kanseri gelişme riskini azaltmaktadır (Yuan JM, Pharmacol Res 2011; 23. Yuan JM, Mol Nutr Food Res 2011;55:886-904). Faz II çalışmalarda prostatta bulunan anormal lezyonların kansere dönüşmesini engellediği de gösterilmiştir.

Daha fazla bilgi
<1>

İLETİŞİM BİLGİLERİ

 • Adres
  Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. No: 11 Terrace Fulya Center No: 1 Daire: 33
  Fulya /Şişli - İSTANBUL
 • E Posta
  info@canfezasezgin.com
 • Randevu
  Hafta İçi : 09:00 - 18:00
  Cumartesi : 10:00 - 15:00
 • Telefon
  0212 215 50 27 - 0212 215 50 28

BASIN KÖŞESİ

© 2016 Prof. Dr. Canfeza Sezgin
Admin