Yumurtalık Kanseri

Kanser iyileşebilir, mücadele zihinde başlar

Günümüzde modern hayatın getirdiği işlenmiş gıdalar ile içeceklere daha kolay erişim ve ucuzlaşması, hareketsiz hayat, alkol ve sigara tüketimi gibi alışkanlıkların tüketiminin yaygınlaşması, depresyon ve stresin artması, şişmanlık ve şeker hastalığının salgınlaşması, çevresel kirlilik, gıdalarda kimyasal kalıntıların artması gibi nedenlere bağlı olarak kanser görülme sıklığında giderek artış olmaktadır. Kansere bağlı ölümlerin, kalp-damar sağlığına bağlı ölümleri geçerek ilk sıraya geçmesi beklenmektedir.

Daha fazla bilgi

FDA, genetik geçişli BRCA gen bozukluğuna bağlı yumurtalık kanserinin tedavisinde olaparibi onayladı

Konular     Yumurtalık Kanseri     | 11/23/2015

Olaparib, hasara uğramış DNA’ nın tamirinde görevli enzimi engelleyen PARP inhibitörü bir ilaçtır. Genetik testlerinde BRCA genlerinde bozukluk saptanmış ve daha önceden en az 3 farklı kemoterapi şemasına yanıt vermemiş ileri evre yumurtalık kanserinin tedavisinde ruhsat almıştır.

Daha fazla bilgi

Yumurtalık Kanseri

Konular     Yumurtalık Kanseri     | 7/29/2015

CA-125 testi, yumurtalık kanseri nedeniyle ameliyat geçirmiş ve yumurtalıkları alınmış olan kadınların takibinde çok yardımcıdır. Bir kadın 18 yaşına geldiğinde veya seksüel yaşantısı başladıktan sonra yıllık olarak jinekolojik muayene olması ve tetkiklere girmesi önerilmektedir. Böylelikle kadın üreme sistemine dahil organlardaki bozuklukların daha erken dönemde yakalanma şansı artmaktadır.

Daha fazla bilgi

YUMURTALIK KANSERİNE ZENCEFİL, GİNKGO, YEŞİL ÇAY VE KETEN TOHUMU KALKANI

Konular     Yumurtalık Kanseri     | 2/25/2016

Menopozdan sonra östrojen hormonu tedavisi, aile hikâyesinin olması (ailede iki veya üç kişide yumurtalık kanseri varsa risk %7, anne veya kız kardeşte yumurtalık kanseri varsa risk %5’ dir), ileri yaş, şişmanlık, ilk doğumun 35 yaşından sonra olması veya hiç doğum yapmama, yağdan zengin beslenme, kasık bölgesine talk pudra uygulanması ve serum selenyum düzeyinin düşük olması gibi faktörler yumurtalık kanseri riskini arttırır.

Daha fazla bilgi

Yumurtalıkların alınması kolon kanseri riskini artırıyor

İsviçre’de yapılan araştırmaya göre, iyi huylu değişiklikler nedeniyle yumurtalıkların alınması kolon kanseri riskini artırıyor. Çalışmayı değerlendiren ve ‘gereksiz ameliyatlar’a vurgu yapan Onkolog Prof. Canfeza Sezgin, özellikle Türkiye’de cerrahi müdahalelerin son zamanlarda arttığını, araştırma sonucunun bu açıdan dikkatle okunması gerektiğini söyledi.

Daha fazla bilgi
<1>

İLETİŞİM BİLGİLERİ

 • Adres
  Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. No: 11 Terrace Fulya Center No: 1 Daire: 33
  Fulya /Şişli - İSTANBUL
 • E Posta
  info@canfezasezgin.com
 • Randevu
  Hafta İçi : 09:00 - 18:00
  Cumartesi : 10:00 - 15:00
 • Telefon
  0212 215 50 27 - 0212 215 50 28

BASIN KÖŞESİ

© 2016 Prof. Dr. Canfeza Sezgin
Admin