Bağışıklık Sistemi

Kanser iyileşebilir, mücadele zihinde başlar

Günümüzde modern hayatın getirdiği işlenmiş gıdalar ile içeceklere daha kolay erişim ve ucuzlaşması, hareketsiz hayat, alkol ve sigara tüketimi gibi alışkanlıkların tüketiminin yaygınlaşması, depresyon ve stresin artması, şişmanlık ve şeker hastalığının salgınlaşması, çevresel kirlilik, gıdalarda kimyasal kalıntıların artması gibi nedenlere bağlı olarak kanser görülme sıklığında giderek artış olmaktadır. Kansere bağlı ölümlerin, kalp-damar sağlığına bağlı ölümleri geçerek ilk sıraya geçmesi beklenmektedir.

Daha fazla bilgi

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Konular     Bağışıklık Sistemi     | 11/23/2015

Bağışıklık sistemi, bir canlıdaki hastalıklara karşı savunma mekanizmasını oluşturan, patojenleri ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden, vücudu yabancı ve zararlı maddelerden koruyan karmaşık bir sistemdir.

Daha fazla bilgi

Bağışıklık Sisteminin doğal yollardan güçlenmesi

Konular     Bağışıklık Sistemi     | 2/9/2016

Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak, bebeklerden yaşlılara herkes için kadar pandemik ya da mevsimsel grip ya da soğuk algınlıklarından korunmak için önemlidir. Gribal enfeksiyonlardan korunmak ya da enfeksiyonlarla savaş halindeki vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlü tutmak için ilaç ve aşı yöntemlerine başvurmadan önce, vücudumuzun doğal bağışıklık sistemini korumak ve güçlendirmek için sağlıklı yaşamaya özen göstermeliyiz.

Daha fazla bilgi

Grip ve soğuk algınlığında antibiyotik kullanmayın sağlığınız ile oynamayın

Konular     Bağışıklık Sistemi     | 2/25/2016

İlaçların bilinçli ve uygun kullanılması, sağlık için birçok önemli katkılar sağladığı kesindir. Fakat ilaç kullanılmasının gerekmediği, doğal geleneksel tedavi yöntemleri ve yaşam tarzı değişiklikleri ile kolayca kontrol altına alınabilecek sağlık sorunlarında tembellik yapılmakta, kötü yaşam tarzından kopulmamaktadır.

Daha fazla bilgi

İmmunoterapi Tedavisinin Akciğer Kanserinde Etkinliği Nedir?

İmmunoterapi basitçe bağışıklık sistemine hastalıklarla nasıl savaşılacağının öğretilmesini temel alan tedavidir. Son yıllarda kanser tedavisinde diğer tıbbi tedavilerin yetersiz kalması nedeni ile ön plana çıkan tedavi yaklaşımıdır.

Daha fazla bilgi

Kanser hücrelerini kurtaran işaret: beni yeme!!

Onlarca yıl süren araştırmalar kanser ve bağışıklık sistemi arasındaki ilişki üzerinde giderek yoğunlaşmaktadır. Kanser hücrelerinin vücuda yabancı moleküller ve işaretler tanıması, onun bağışıklık sistemi için bir yem olmasını sağlamaktadır. Fakat kanser hücrelerinin geliştirdiği savunma mekanizmalarından birisi bağışıklık sisteminin kendini tanıma yeteneğini engellemesidir.

Daha fazla bilgi

Kanser hücresi

Kanser hücreleri, çevresinde bulunan normal sağlıklı fibroblast isimli bağ dokusu hücrelerinin işlevlerini, serbest radikaller denen zararlı maddeler salarak bozar. Serbest radikaller gerek kanserin oluşumunda gerekse ilerlemesinde büyük rol oynar. Fibroblastların enerji merkezi olan mitokondri cisimcikleri hasar görür ve bu normal hücreler daha fazla laktat ve pirüvat gibi maddeler üretir. Kanser hücreleri de bunları alarak kendisine enerji için kullanır, daha saldırgan ve daha hızlı çoğalan tipe döner. Normal fibroblastlar üzerine olan bu hasar verici köleleştirme düzeni normal fibroblastlardan bir diğerine geçerek kanser hücresine yakıt sağlama işi ışınsal tarzda yayılır.

Daha fazla bilgi

Kanser tedavisinin geleceği: immunoterapi ve bağışıklık sisteminin arttırılması

Bağışıklık sisteminin daha önceden kanser tedavisindeki rolü küçümsenirken son gelişmeler çığır açısı nitelikte. Bağışıklık sisteminin kanser hücrelerini görmesini sağlamada, kanser ile nasıl savaşacağını onlara öğretmede faydalı olan immunoterapi ilaçlarının sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Daha fazla bilgi

Kanserde Bağışıklık Sistemi ve Beslenme

Günümüzde kanserli hastaların beslenme, egzersiz ve psikolojik durumunun bağışıklık sistemini etkilediği iyi bilinmektedir. Bu konuda bilimsel kanıtlar son yıllarda giderek artmaktadır. Kanser hücreleri bağışıklık sisteminden kaçabilmekte, ayrıca bağışıklık sistemini baskı altında tutabilmektedir. Yapılan çalışmalarda bağışıklık sistemi hücre fonksiyonunun kanserli hastalarda yaşam süresini etkilediği, bağışıklık sistemi hücre fonksiyonları iyi olan hastalarda tedavi sonuçlarının ve yaşam süresinin daha iyi olduğu gösterilmiştir.

Daha fazla bilgi

Kanserde beslenme ve immunonutrisyon

Kanser tedavisindeki en önemli amaç en az yan etki ile en çok yararın elde edilmesidir. Yan etkilerin az olması sayesinde ara vermeden, dozlar indirilmeden ve zamanında kemoterapi tamamlanabilmektedir. Kemoterapinin zamanında ve tam dozda tamamlanması özellikle genç meme kanser hastalarının yaşam süresini etkilemektedir

Daha fazla bilgi
<12>

İLETİŞİM BİLGİLERİ

 • Adres
  Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. No: 11 Terrace Fulya Center No: 1 Daire: 33
  Fulya /Şişli - İSTANBUL
 • E Posta
  info@canfezasezgin.com
 • Randevu
  Hafta İçi : 09:00 - 18:00
  Cumartesi : 10:00 - 15:00
 • Telefon
  0212 215 50 27 - 0212 215 50 28

BASIN KÖŞESİ

© 2016 Prof. Dr. Canfeza Sezgin
Admin