Mide kanserine karşı bal, kefir ve brezilya fındığı

Mide kanserine karşı bal, kefir ve brezilya fındığı

Kategori   Mide Kanseri   | 2/25/2016

Mide kanseri özellikle daha az gelişmiş ülkelerde sık görülen kanserler arasındadır. Mide kanserinin tanısının çoğunlukla geç evrede konması tedavinin başarı şansını azaltmaktadır. Bu nedenle mide kanserinden korunma ve erken tanı büyük önem taşımaktadır.

 

Mide kanseriMide kanseri sıklığı artıyor mu? Azalıyor mu?


Son 60 yıldır mide kanserinin görülme sıklığında belirgin bir düşüş sağlanmıştır. Bunun en önemli nedeni de buzdolabı sayesinde taze gıda tüketiminin artması, gıdaların saklanmasında kullanılan koruyucu ve tuzun giderek daha az kullanılması, meyve ve sebze tüketiminin artması, h. pylori enfeksiyonunun antibiyotiklerle kontrol altına alınmasıdır.


Mide kanserinin bulguları nelerdir?


Hazımsızlık ve mide rahatsızlığı, yemek yedikten sonra şişkinlik hissi, hafif bulantı, iştah kaybı ve mide ekşimesi yakınmaları erken bulgular olabilir. Bu belirtiler ülser veya gastrit yakınmalarına benzerdir. Bu belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız erken ve doğru teşhis için gastroenteroloji uzmanını görmelisiniz. Daha ileri kanser bulgusu olabilecek şikâyetler ise şöyle sıralanabilir: Karın üst veya orta kısmında rahatsızlık, kanlı dışkı (siyah, katran gibi koyu ve çok pis kokulu dışkı görünür.), kusma veya kanlı kusma (kahve telvesi gibi tarif edilir, hematemez ismi verilir.), kilo kaybı, ağrı ya da yedikten sonra midede şişkinlik, halsizlik, solukluk ya da hafif bir anemi (kırmızı kan hücrelerinde bir eksikliği) ile ilişkili yorgunluk.

Nasıl korunalım?

Mide kanserinden korunmada sigara içilmemesi, alkol tüketilmemesi, yanık gıda (mangal ve döner gibi) ile kızartma tüketilmemesi, fast food tüketiminden kaçılması, sıvı tüketiminde su veya ayran gibi daha sağlıklı içeceklerin tüketilmesi, meyve ve sebzenin mevsiminde bol olarak tüketilmesi gereklidir. İşlenmiş gıdalar (konserveler), tuzlanmış gıdalar ve tütsülenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır. Düzenli egzersiz ile kilo kontrolü yapılması ve helikobakteri pilori enfeksiyonunun tedavisi de ciddi fayda sağlamaktadır. Kırmızı eti haftada 150-200 gram ile sınırlandırmak daha çok omega-3’ den zengin somon, ton, tuna, sardalya, uskumru ve hamsi gibi balıklar dönüşümü tüketilmelidir (haftada 3 gün). Bal, kefir ve brezilya fındığı beslenme içinde olmalıdır.


Alkolün tipi önemli mi?


Biraya göre damıtılarak elde edilen cin, votka, viski, rakı, tekila gibi içkiler günde 4 kadehten (50 gram etil alkol) fazla tüketilirse mide kanseri riski belirgin artar.

Sigara bırakılınca mide kanseri riski azalır mı?

Sigaranın bırakılmasıyla sağlık yararı saatler içinde başlar. Mide kanseri riski de 14 yıl sonra normale iner. Sigara ile beraber alkol tüketimi mide kanseri riskini çok arttırır.

 


 

İLETİŞİM BİLGİLERİ

 • Adres
  Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. No: 11 Terrace Fulya Center No: 1 Daire: 33
  Fulya /Şişli - İSTANBUL
 • E Posta
  info@canfezasezgin.com
 • Randevu
  Hafta İçi : 09:00 - 18:00
  Cumartesi : 10:00 - 15:00
 • Telefon
  0212 215 50 27 - 0212 215 50 28
 • WhatsApp
  0505 239 8959

BASIN KÖŞESİ

© 2016 Prof. Dr. Canfeza Sezgin
Admin