Hipertermi ile Beraber Kemoterapi Pankreas Kanserinde Faydalı Olabilir

Hipertermi ile Beraber Kemoterapi Pankreas Kanserinde Faydalı Olabilir

Hipertermi ile Beraber Kemoterapi Pankreas Kanserinde Faydalı Olabilir.

PROF. DR. CANFEZA SEZGİN

Tıbbi ve Tamamlayıcı Kanser Tedavileri- RF Hipertermi & İmmunoterapi & Fitoterapi & Ozon & HBO

Global Onkoloji Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmaya göre, ilerlemiş pankreas kanserli ve asitli hastalar sistemik ve intraperitoneal kemoterapi ile birlikte bölgesel radyofrekans (RF) hipertermiden yararlanabilirler (1).

Karın zarında sıçramaya bağlı asit toplanan hastalarda bu bölgeye uygulanan kemoterapinin etkisi, bölgesel RF hipertermi ile arttırılabilmekte, daha fazla kanser hücresi öldürülebilmektedir.

Bu çalışmada metastaz yapmış ileri evre pankreas kanserli hastalar değerlendirilmiş ve haftada 2 defa bölgesel RF hipertermi tedavisi ile haftalık düşük doz toplardamar / karın zarı içine kemoterapi uygulanmıştır.

Sonuçta hastaların yaklaşık yarısında kanser kitlelerinde belirgin küçülme elde edilmiştir. Araştırmacılar, az yan etkiyle hipertermi uygulamasının pankreas kanseri gibi tedavilere yanıtı düşük olan ileri evre kanser hastalarında tamamlayıcı tedavi olarak belirgin fayda sağlayabileceğini ileri sürülmüştür (1).

EHOK Kongresinde, periton metastazına bağlı yaygın asiti olan pankreas kanserli bir vakada kemoterapi ile beraber tamamlayıcı bölgesel RF hipertermi, fitoterapi uygulaması ile hastalık kontrolü elde edildiği bildirilmiştir (2).

 

Kaynak

1. Fan YF, Qin Y, Li DG, Kerr D. Retrospective clinical study of advanced pancreatic cancer treated with chemotherapy and abdominal hyperthermia. J Glob Oncol. 2017 Jul 25.
2. Canfeza Sezgin. Periton metastazı yapmış pankreas kanserinde hipertermi, fitoterapi ve gemsitabin kombinasyonu ile başarılı yanıt. EHOK 2017 Kongresi, 17-19 Mart 2017, İzmir, Çeşme.

 


 

İLETİŞİM BİLGİLERİ

 • Adres
  Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. No: 11 Terrace Fulya Center No: 1 Daire: 33
  Fulya /Şişli - İSTANBUL
 • E Posta
  info@canfezasezgin.com
 • Randevu
  Hafta İçi : 09:00 - 18:00
  Cumartesi : 10:00 - 15:00
 • Telefon
  0212 215 50 27 - 0212 215 50 28
 • WhatsApp
  0505 239 8959

BASIN KÖŞESİ

© 2016 Prof. Dr. Canfeza Sezgin
Admin